Věda

Tato stránka je určená pro všechny, které zajímají nejen účinné látky obsažené v našich kapslích, ale také důvody, proč jsme některé vynechali. Níže najdete krátký popisek ke každé účinné látce spolu se zdroji, které ne/účinnost dané látky rozebírají.

Přesné složení jedné kapsle Alchemistra:

Guarana extrakt 22 %: 100 mg (22 mg kofeinu)

Yerba maté extrakt: 100 mg (20 mg kofeinu)

Extrakt ze zeleného čaje - 45 %: 100 mg (4 mg kofeinu)

Kofein: 22 mg

Vitamín B3: 8 mg

Vitamín B6: 750 µg

Vitamín B12: 1,25 µg

Vitamín D: 2,5 µg

Citrát zinečnatý: 1,05 mg

Citrát hořečnatý: 28,125 mg

Kofein

Hlavní účinnou látkou alchemistra je kofein, stimulant, který povzbuzuje činnost srdce a centrální nervové soustavy. V Alchemistru kombinujeme jak čistý kofein, jehož účinky mají rychlý nástup, tak kofein jako součást extraktů z guarany, yerba maté a zeleného čaje, který se uvolňuje postupně (viz níže). Výhoda těchto extraktů spočívá v tom, že zároveň obsahují řadu jiných účinných látek, které funkci kofeinu podporují. Extrakt zeleného čaje například obsahuje L-theanin, který zmírňuje agresivní nástup kofeinu a prodlužuje jeho účinek.

Ať už si budete chtít dopřát kofeinu ve formě kávy, čaje či Alchemistra, doporučujeme tak udělat alespoň 4 hodiny před plánovaným spánkem.
 

Zdroje:

Extrakt ze zeleného čaje (4 % kofeinu)

Kromě kofeinu a řady polyfenolů obsahuje extrakt ze zeleného čaje také L-theanin, který zmírňuje prudký nástup účinků kofeinu, jeho možné negativní účinky jako zvýšený tlak nebo nervozitu prodlužuje jeho pozitivní účinky.

Extrakt z guarany (22 % kofeinu)

Guaranová semena jsou v přírodě nejkoncentrovanějším zdrojem kofeinu. Vedle něj obsahují také příbuzné sloučeniny, theofylin a theobromin, taniny a katechiny. Extrakt z guaranových semen zlepšuje soustředěnípaměť a rychlost reakcí a z dobrých důvodů je běžnou součástí povzbuzujících přípravků.

Extrakt z yerba maté (20 % kofeinu)

Yerba maté (cesmína paraguayská) je stálezelený strom pocházející z Jižní Ameriky, z jehož sušených listů se připravuje povzbuzující nápoj známý jako maté. Kromě podstatného množství kofeinu obsahuje maté také theofylin, theobromin, fenolové kyseliny, flavonoidy a saponiny, podobně jako zrnka kávy nebo listy zeleného čaje. Tento přírodou vytvořený koktejl zvyšuje pozornost, urychluje metabolismus tuků a snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi.
 

L-Theanin

L-Theanin uvolňuje napětí bez souběžného navození sedace, zlepšuje kognitivní funkce a pozornost. Zároveň zlepšuje kvalitu spánku a relaxace. Výhodně funguje v kombinaci s kofeinem, kdy zmírňuje rychlý nástup a prodlužuje jeho účinky. V Alchemistrovi je L-theanin přítomný jako přirozená součást extraktu ze zeleného čaje, není proto nutné přidávat ho ještě v další porci. 

VITAMÍNY

Vitamin B3 - niacin, kyselina nikotinová/nikotinamid

Vitamín B3 (niacin, kyselina nikotinová/nikotinamid) je potřeba pro správné zpracování tuků a cukrů. Vhodně reguluje poměr triglyceridů a HDL (“dobrého”) a LDL (“špatného”) cholesterolu v krvi, ačkoli rozhodně nefunguje jako spásná léčba kardiovaskulárních chorob. Jeho nedostatek způsobuje onemocnění známé jako pelagra.

Vitamin B6

Vitamin B6 se jako koenzym podílí na více než stovce procesů v lidském těle, zejména při metabolismu tuků, cukrů a aminokyselin. Je klíčový pro správné fungování nervové soustavy, imunitního systému nebo pro syntézu hemoglobinu.

Vitamin B12 

Vitamin B12 je klíčový pro syntézu zdravých červených krvinek, správnou syntézu DNA a pro normální funkci nervového systému. Jeho dlouhodobý nedostatek může způsobovat únavu, slabost nebo ztrátu chuti k jídlu.

Zdroje:

Vitamin D 

Vitamin D je nezbytný pro správnou funkci svalů, nervů a imunitního systému. Podílí se také na kvalitním vstřebáváním vápníku, který je důležitý pro pevné kosti a fungující nervový systém (ale rozhodně nejde o zázračný lék na COVID-19). Vitamín D vzniká přirozeně z cholesterolu v kůži působením slunečního záření. Z toho důvodu mohou jeho nedostatkem trpět zejména ti, kteří se nepohybují často na slunci, například studenti, dělníci ve výrobě, prodavači nebo kancelářští pracovníci. Jeho užívání přináší zlepšení kognitivních schopností, posílení imunity a zpevnění kostí. V přírodě se vitamin D vyskytuje přirozeně ve vejcích a v rybím tuku.

Zdroje:

MINERÁLY

Zinek

Zinek je jedním z klíčových stopových prvků. Je kofaktorem (“pomáhá” jim) přes 300 enzymů, které lidské tělo potřebuje pro svou správnou funkci. Kromě správné funkce spánku, reproduktivního a imunitního systému je důležitý zejména pro nervový systém, kde například reguluje pružnost a propojení jednotlivých neuronů.

Hořčík

Hořčík je důležitým prvkem pro správné fungování lidského organismu. Kromě stavební funkce v kostech je kofaktorem ve více než 300 enzymatických systémech, které řídí biochemické procesy v těle, například syntézu bílkovin, růst svalů, funkci nervů, hladinu glukózy v krvi a krevní tlak. Hořčík se podílí na řízení metabolismu a získávání energie z potravy a uložených zásob. Hořčík je klíčový při aktivním transportu vápenatých a draselných iontů přes buněčnou membránu, což je proces zásadní pro správnou funkci nervů, přenášení nervového vzruchu, správnou funkci svalstva a správnou srdeční činnost. Přítomnost hořčíku má pozitivní vliv na účinnější vstřebání vitaminu D.
 

Proč některé látky Alchemistr neobsahuje?

Nesnažíme se vás ohromit závratným množstvím extraktů z různých exotických bylin, semen, kořenů a plodů, ze kterých jsme Alchemistra sestavili. Jednotlivé složky těchto výtažkových koktejlů samostatně nemusejí fungovat nebo být tělu prospěšné, což řeší jejich správná dávka a vzájemná kombinace. Aby se požadovaný efekt viditelně projevil v reálném čase, je nezbytné, aby byly tyto extrakty v dávce zastoupeny v dostatečném množství. To znamená, že proto, aby doplněk stravy fungoval, nemusí být překombinovaný. Méně je v tomto případě více. Proč tedy některé látky v Alchemistrovi nenajdete?

Cukr

Cukr je rychlým zdrojem energie a pro lidské tělo funguje jako "nitro", které okamžitě zvýší výkon, ale velmi brzy vyprchá. Mechanismus účinku většiny energetických nápojů spočívá právě v podání této rychlé dávky energie. Alchemistr funguje odlišně. Místo doplnění paliva do nádrže spíše promazává motor, aby lépe fungoval. Navíc je v tobolkách Alchemistra pouze omezený prostor a není možné do nich umístit potřebné množství cukru k dosažení srovnatelného účinku.

L-Carnitin 

L-Carnitin funguje jako spalovač tuků, který nachází uplatnění při fyzickém cvičení a zvýšené tělesné námaze pro urychlení metabolismu tuků. Proto nám nedává moc velký smysl zařazovat jej do složení tobolek pro snížení únavy a zlepšení soustředění.

Zdroje:

L-Tyrosin

L-Tyrosin je jedna z dvaceti základních aminokyselin, ze kterých se skládají veškeré bílkoviny v živých organismech. Kromě hlavní stavební funkce a řady dalších vedlejších funkcí má L-tyrosin v lidském těle ještě další účel: Organismus si z něj připravuje neurotransmitery dopamin, adrenalin a noradrenalin, které fungují zejména při přenosu nervových vzruchů.
 
Dopamin v mozku stimuluje centrum odměny a adrenalin a noradrenalin připravují tělo na stres. Lidský organismus ale přesně reguluje hladinu těchto hormonů v krevním řečišti a pouhé dodání suroviny pro jejich syntézu bez vnějšího stresového podnětu nevede k jejich produkci.
 
Určitého pozitivního efektu proti akutnímu stresu bylo dosaženo až vytvořením výrazné zásoby L-tyrosinu při velmi vysokých dávkách (100-150 mg/kg), na což není v tobolkách Alchemistr ani v jiných kombinovaných doplňcích stravy prostor.